5 sposobów na relaks w wannie
Szybki prysznic jest najlepszą metodą porannego rozruchu albo odświeżenia po powrocie z treningu – wiemy to nie od dziś. Jeśli jednak zależy nam na bardziej skutecznym odpoczynku po ciężkim, stresującym dniu, nieoceniona będzie relaksująca kąpiel w wannie. Podpowiadamy, o co należy zadbać, aby relaks w wannie wywarł zbawienny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale również ciało.
Po pierwsze – czas
Żeby relaksująca kąpiel odniosła zamierzony skutek – a więc wyciszyła nas, poprawiła działanie układu krwionośnego i limfatycznego, pomogła rozluźnić mięśnie i usunąć toksyny – musimy pamiętać, by trwała wystarczająco długo. W tym celu wygospodarujmy pół godziny tylko dla siebie, na spokojne wylegiwanie się w wannie. Nie przedłużajmy jednak tej kąpieli, ponieważ nadmierne przebywanie w wodzie przesusza skórę. Zadbajmy też, aby temperatura wody była zbliżona do ciepłoty ciała (ok. 37°C), aby nie doprowadzić do popękania naczynek krwionośnych.
Po drugie – atmosfera
Przed relaksem w wannie stwórzmy odpowiednią atmosferę. Skutecznemu odprężeniu w kąpieli sprzyja przytłumione, dyskretne oświetlenie – tu najlepiej sprawdzą się świece. Jeśli wybierzemy świece zapachowe, będziemy mogli dodatkowo rozkoszować się ich przyjemną wonią. Dobroczynne działanie kąpieli wspomoże też odpowiednio dobrana muzyka relaksacyjna (lub też po prostu nasze ulubione utwory) oraz kieliszek dobrego wina.
Po trzecie – aromaterapia
Jeśli kąpiel relaksująca, to z dodatkiem olejków eterycznych lub soli zapachowych! Ponieważ zapachy w różny sposób działają na organizm, możemy tak skomponować naszą domową aromaterapię, żeby osiągnąć oczekiwany efekt. Jeśli zależy nam na odprężeniu, wybierzmy zapach morski lub drzewa sandałowego. Lawenda podziała na nas uspokajająco, a mięta lub cytryna dodadzą energii. W aromaterapii sprawdzą się też napary z ziół.
Po czwarte – pielęgnacja skóry
Przed zanurzeniem się w kąpieli relaksującej warto zastosować peeling na ciało i twarz. Taki zabieg nie tylko pozwoli nam pozbyć się zrogowaciałego naskórka, ale też zintensyfikuje działanie produktów, które dodamy do kąpieli. Po skończonym relaksie w wannie nie zapomnijmy o aplikacji balsamu lub olejku po kąpieli.
Po piąte – luksusowe akcesoria
Oprócz kojących zapachów do spa zaopatrzmy się również w inne eleganckie, starannie wykonane akcesoria do spa, które dodatkowo uprzyjemnią czas naszego relaksu. Każdy miły drobiazg, nawet miękki ręcznik, którym osuszymy ciało po wyjściu z wanny, i ciepły szlafrok, w który się potem otulimy, zwiększy dobroczynne działanie kąpieli relaksującej.