Skip to main content
Összehasonlítás 1

Innowacyjne deszczownice – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Innowacyjne deszczownice – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Deszczownice stają się coraz bardziej popularną alternatywą dla słuchawek prysznicowych. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że poza sposobem montażu i użytkowania obydwa urządzenia niewiele różni. Niezupełnie – deszczownica ma większą powierzchnię niż słuchawka prysznicowa oraz inną ilość i gęstość rozmieszczenia otworów. Dzięki temu uzyskujemy efekt delikatnego rozproszenia strumienia wody, zbliżony do padającego deszczu; stąd zresztą wzięła się nazwa urządzenia.

Jaką deszczownicę wybrać?

Decydując się na zakup deszczownicy, stajemy przed koniecznością wybrania opcji nie tylko najwygodniejszej, ale też nadającej się do zamontowania w naszej łazience. Mamy do wyboru:

  • deszczownice natynkowe – montowane bezpośrednio do baterii prysznicowej lub dostępne w zestawie prysznicowym; zajmują więcej miejsca, ale umożliwiają łatwy dostęp do instalacji w razie potrzeby;
  • deszczownice podtynkowe – montuje się je na specjalnym stelażu pod tynkiem, zanim położymy płytki na ścianach; z tego względu najlepiej sprawdzą się, gdy planujemy generalny remont łazienki lub wykańczamy nowy dom.

Możemy również skusić się na deszczownicę sufitową, mocowaną do sufitu pod tynkiem za pomocą odpowiedniego uchwytu lub też deszczownicę prysznicową, która montowana jest zamiast słuchawki.

Odpowiednie wymiary

Aby wybrać deszczownicę o optymalnej średnicy, która zapewni komfort kąpieli i nie spowoduje zachlapania łazienki wodą, musimy wziąć pod uwagę wielkość i rodzaj naszej kabiny prysznicowej. Największy wybór będą mieli posiadacze kabin bez brodzika, ponieważ w ich przypadku sprawdzi się praktycznie każda deszczownica, nawet o średnicy powyżej 40 cm. W przypadku klasycznych kabin z brodzikiem, o wymiarach 90 x 90 cm lub 80 x 80 cm, najlepsze będą deszczownice o średnicy 20–30 cm. Gdyby natomiast zamarzyła nam się wanna z deszczownicą, nasz wybór ograniczy się do średnicy max. 20 cm. 

Jeśli już zaopatrzyliśmy się w odpowiednią deszczownicę, pora ją zamontować. Standardowo deszczownice montuje się na wysokości 210–220 cm od podłogi. Wysokość montażu możemy również oszacować na podstawie wzrostu najwyższego domownika, dodając do niego 20–25 cm.

Odrobina luksusu

Miłośnicy kąpieli pod prysznicem mogą zdecydować się też na panele prysznicowe. Taki panel z deszczownicą ma również dodatkowe udogodnienia, np. dysze do hydromasażu lub wylewkę typu „wodospad”, dającą efekt kaskadowego spływania wody. Warta uwagi jest również deszczownica typu „tropikalny deszcz” – komfortowa, a przy tym ekologiczna i oszczędna.