Skip to main content
Összehasonlítás 1

Czy jacuzzi musi być cały czas włączone?

By 17 marca, 2023Wanny, Wellis Polska, Baseny

Czy jacuzzi musi być cały czas włączone?

Nie ma wątpliwości, że kąpiel we własnym jacuzzi ogrodowym jest świetną formą zabawy i relaksu. Wiele osób wciąż jednak nie decyduje się na tego typu rozwiązanie w obawie przed wysokimi kosztami zakupu oraz eksploatacji. Nie znają bowiem odpowiedzi na szereg pytań związanych z użytkowaniem tego sprzętu. Nie wiedzą, czy wanna jacuzzi powinna być cały czas włączona i Ile kosztuje utrzymanie jacuzzi w gotowości do pracy. Poniżej garść użytecznych informacji na temat jacuzzi.

Nieużywane jacuzzi – włączone czy wyłączone?

Wszyscy, którzy szacują koszty utrzymania własnego jacuzzi, zastanawiają się, czy wanna powinna być wyłączona, jeśli nie jest w danym momencie użytkowania, czy też może powinniśmy utrzymywać ją cały czas włączoną. A jeśli tak, to ile będzie nas to kosztowało?

Odpowiedzmy od razu i zdecydowanie – tak, nasza zewnętrzna wanna jacuzzi powinna cały czas pozostać włączona. Ciągła praca zapewnia właściwe funkcjonowanie wanny. O ile krótkotrwałe przerwy w dostawie prądu nie będą miały negatywnego wpływu na nasze urządzenie, to długie okresy bezczynności mogą wiązać się z uszkodzeniem sprzętu, a nawet z niepotrzebnym zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia!

Problemy z wyłączonym jacuzzi

Podstawowym problemem z wyłączaniem naszego jacuzzi są wyzwania związane z utrzymaniem higieny urządzenia. Podczas pracy wanny i baseny z hydromasażem cały czas pompują wodę przez swoje mechanizmy wewnętrzne. Jak wiemy, środowisko wodne sprzyja rozwojowi najróżniejszych drobnoustrojów. Woda stosowana w jacuzzi powinna być regularnie poddawana uzdatnianiu, lecz samo stosowanie chemikaliów nie rozwiąże wszystkich problemów z higieną urządzenia. W wyłączonym jacuzzi drobinki wody mogą pozostawać wewnątrz dysz i innych części mechanizmu, doprowadzając do rozwoju bakterii i glonów wewnątrz naszej wanny, co ostatecznie może uczynić nasze jacuzzi groźnym dla naszego zdrowia.

Pozostawanie drobinek wody wewnątrz nieaktywnego jacuzzi wiąże się także z ryzykiem uszkodzenia mechanicznego elementów wanny. Przez cały rok zagraża nam korozja wewnętrznych części wanny. Szczególne zagrożenie objawia się natomiast w sezonie zimowym. Jak wiadomo, zamarzająca woda zwiększa swoją objętość. O ile nie stanowi to problemu dla ewentualnych drobinek wody na powierzchni naszej wanny, to niewielka ilość wody zamarzająca w wąskich dyszach wewnątrz mechanizmu jacuzzi może doprowadzić do wypaczenia, a nawet przerwania elementów i tym samym uczynić wannę nieużywalną.

Koszty eksploatacji ciągle włączonego jacuzzi

Wbrew pozorom, o ile korzystamy z naszej wanny jacuzzi w miarę regularnie, trzymanie jej cały czas włączonej okaże się nie tylko bezpieczniejsze, ale także tańsze! Wynika to z innej właściwości wody, jaką jest jej wysoka pojemność cieplna. Mówiąc prostym językiem, duża pojemność cieplna sprawia, że ogrzanie dużej ilości wody do wysokiej temperatury zużywa stosunkowo dużo energii, natomiast utrzymanie raz podgrzanej wody w stałej temperaturze jest stosunkowo energooszczędne.

Zaawansowane technologicznie wanny jacuzzi w ofercie firmy Wellis posiadają szereg rozwiązań, które pomogą nam utrzymać koszty eksploatacji naszego jacuzzi na jak najniższym poziomie. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać najlepsze jacuzzi dla Twoich potrzeb i na Twoją kieszeń!