Skip to main content
Összehasonlítás 1

Ile prądu zużywa sauna na podczerwień?

By 17 marca, 2023Wellis Polska, Sauny

Ile prądu zużywa sauna na podczerwień?

Sauna to jedna z ulubionych form rozrywki, a raczej relaksu dla klientów basenów czy SPA. Nic dziwnego, że sauny cieszą się tak dużą popularnością, gdyż udowodniono ich pozytywny wpływ na relaksację organizmu. Sauny pomagają również oczyścić skórę i całe ciało z toksyn, dobrze działają na skórę, a odwiedzanie ich jest bardzo przyjemne.

Do tej pory sauna domowa we własnym mieszkaniu kojarzyła się z czymś luksusowym, często nieosiągalnym. Obecnie jednak coraz popularniejsze stają się przydomowe sauny na wymiar. Rewolucją w tej dziedzinie okazały się nowoczesne kabiny używające promieniowania podczerwonego. Wciąż jednak pojawiają się wątpliwości – ile to naprawdę kosztuje? Ile prądu zużywa sauna na podczerwień?

Sauna na podczerwień – co to jest i jak działa?

W tradycyjnej (fińskiej) saunie kabina jest zwykle ogrzewana do temperatury 70–90°C, a czas nagrzewania zależny jest tylko od wielkości sauny i mocy zainstalowanego pieca. Zwykle na m3 powierzchni potrzebujemy 1 kW, więc grzałka potrzebuje ok. 1 kW.

5 minut na rozgrzanie kabiny do temperatury 70–90°C. W przypadku saun na podczerwień sytuacja jest zupełnie inna.

Sauna IR (skrót od infrared) to nowoczesne rozwiązanie, które powoli wypiera tradycyjne sauny parowe. Dzięki temu może być stosowane nawet przez osoby, które wcześniej miały przeciwwskazania do eliminacji w ten sposób toksyn. Jak sama nazwa wskazuje, promienie podczerwone to główny tryb działania. Stwarza to znacznie niższą temperaturę w saunie. Ponadto sauny nie generują nieprzyjemnych konsekwencji wynikających z unoszącej się pary.

Sauna IR – wysoka wydajność

Ponieważ sauna na podczerwień wykorzystuje promieniowanie podczerwone emitowane przez grzejniki, ich czas nagrzewania wynosi tylko 5–10 minut. W kabinach oferowanych przez Wellis stosujemy specjalne promienniki podczerwieni Vitae, które emitują całe spektrum promieniowania podczerwonego IR-A, IR-B i IR-C, dzięki czemu bardzo szybko osiągają komfortową temperaturę około 40–50°C.

Promienie podczerwone bezpośrednio wpływają na ludzkie ciało. Dlatego sauna na podczerwień rozgrzewa tkankę mięśniową, tkankę tłuszczową oraz narządy wewnętrzne. W ten sposób, według informacji od producentów, sauna na podczerwień osiąga głębokość do 4 cm w ludzkim ciele. Dlatego ponad 4/5 energii cieplnej trafia do użytkowników sauny. Pozostała energia jest wykorzystywana do ogrzewania całego pomieszczenia.

Koszty pracy sauny IR – wyliczenie szacunkowe

Standardowa podczerwona sauna na wymiar dla dwóch osób zużywa około 2200 watów na godzinę, czyli tyle samo, co standardowy odkurzacz lub czajnik.

Jedna sesja w podczerwieni trwa 35 minut (w tym 5 minut na ogrzanie kabiny).

Kabina zużywa w tym przypadku około 1320 watów.

Cena jednego kilowata w Polsce to ok. 0,60 zł.

Czyli jeśli pomnożymy 1320 przez 0,60, będzie to kosztowało nas 0,792 zł za sesję.

Zakładając, że przeciętne gospodarstwo domowe korzysta z sauny na podczerwień 5 razy w tygodniu, koszty kształtują się następująco:

Koszty tygodniowe = 3,96 zł.

Roczny koszt korzystania z sauny = 205,92 zł!

Zakup sauny na podczerwień jest niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem, dzięki któremu niewielkim kosztem możesz cieszyć się sauną we własnym domu!